89. Sociálny týždeň Francúzska : Človek a technovedy – Výzva
21. – 23. november 2014, Lille, Katolícka univerzita, Francúzsko

Úvod do 89. Sociálneho týždňa Francúzska
Jérôme Vignon
Vychádzajú naše smart-phony z módy ? Niektorí vedci skúšajú už jeden prototyp ktorý by sa vložil do stoličky zuba a spojil s vnútorným uchom. Je nedostatok pracovníkov v sociálnych zariadeniach pre starých ľudí ? Onedlho roboty budú robiť spoločníkov ich klientov ! Nemusíme byť futuristami, ale kto nebol prekvapený zo schopnosti nášho prenosného mobilu zakončovať vety našich textov za nás ?
Zrýchlenie vedeckých a technických vymožeností, spojené chápanie vedných disciplín, výbuch moci výpočtu počítačov sú tri motorov pretínajúcich sa v tejto technicko-vedeckej zmene ktorá sa dotýka informačných technológií, biotechnológií, nanotechnológií a kognitívnych vied. Táto revolúcia sa dotýka všetkých oblastí nášho života. Radikálne mení naše spôsoby práce, života a myslenia. Človek vyjde z nej zmenený ?
Prvá výzva pre toto zhromaždenie bude viesť k dotyku s prstom skutočnosti tohto sveta ktorý vychádza nielen z konferencií ale tiež zo študijných pobytov podnikov a laboratórií s videním technologickej inovácie.
Druhá výzva bude vstúpiť do debaty cez účasť v debatách aby sa analyzovali otázky ktoré ovplyvňujú rozličné oblasti bytia : ako postupovať a prenášať keď všetko sa tak rýchlo ubieha ? Na čo si pamätať ak pamäť je uložená na tvrdom disku ? Čím sa stane život ak všetko sa pozná ? Ako riadiť keď internet potláča všetky hierarchie ? Ako rozlišovať človeka od stroja keď zamieňame naše myslenie s počítačmi, naše živé orgány s vyrobenými predmetmi, služby ktoré potrebujeme s robotmi ?
Technologické vedy nás konfrontujú s pochybnosťami v otázkach : otvárajú nám tento svet ? Otvárajú nás k druhým ? Nevedú k riziku radikalizovať hranice a zlomy a nespravodlivosti ? Ako pristupovať k týmto zmenám súčasne nádherným a znepokojujúcim ?
V priebehu tejto udalosti, budeme môcť nájsť konkrétne cesty úvah a body orientácie pre spoznanie tejto premeny s jasnosťou určujúc jej miesto v tajomstve našej ľudskosti.
www.technosciencesledefi.org

Program 89. SSF
pripravila táto skupina odborníkov:
Vedúci skupiny: Christophe Fourel
Skupina Nord Pas de Calais: Geert Demuijnck, Pierre Giorgini (prezident-rektor Katolíckej univerzity Lille), Francois Mabille, Luc Pasquier
Skupina Semaines sociales de France: Guilleaume Légaut (poradca), Jean-Pierre Rosa
Spolupracuje : Francois Ernenwein (šéfredaktor kat. denníka la Croix)
Program SSF sa skladal z klasickej schémy: prednáška odborníka – seminár a diskusia. Naviac tento rok boli tieto inovácie:
1) poznávacie cesty (piatok 21. 11., 14 – 17 hod.)
2) používanie výpočtovej techniky účastníkmi
3) možnosť sledovania programov rádio pomocou WIKI
4) tematické ráno : Až pokiaľ sa čas zrýchľuje ?
5) Sledovanie internetu na stránke www.technosciencesledefi.org
6) Výstav predstavujúca dekana fakulty práva a prezidenta SSF Eugéne Duthoit (1919- po 1939).
Prednášky:
piatok 21. novembra ráno:
1) Život v časoch počítačov
Frédéric Martel (sociológ, novinár) :
Bruno Pattino (riaditeľ vývoja France Télévision, tvorca site lemonde.fr), odborník VT
vedie Benoit Deseure, šéfredaktor La Voix du Nord
Dnes nie sme viac informovaní, ale sme viac prepojení. A to trvalé, všade kde sme. Potom ako sa zmenil náš vzťah k tlači, k informácii a k spôsobu najširšieho poznania a k vzťahu k druhým, počítač začína naše spôsoby myslenia, žitia, spotreby, nadväzovania vzťahov. Aké sú faktory tohto nového sveta? A prečo je tomu tak?
2) Bleskový prechod
Pierre Giorgini, prezident, rektor Katolíckej univerzity Lille :
Jean-Claude Guillebaud, novinár, spisovateľ
vedie Jean-Pierre Denis, riaditeľ redakcie La Vie
Informatizácia znásobuje schopnosti inovácie. Internet im dáva rast a ešte rozširuje, umožňuje nám vstupovať do nového sveta nových horizontov, spolupracujúceho, menej pyramidálneho. Aké sú dôsledky? Je možné vyučovať ešte tak ako doteraz? Riadiť ako doteraz? Aké sú obrysy, nebezpečenstva, prísľuby tohto veľkého prechodu
sobota 22. novembra poobede:
3) Imaginárny svet technovied – Prezentácia filmu Un monde sans humains ? (Jeden svet bez ľudí?)
ktorý režíroval Philippe Borrel
Pokračovanie debaty o spôsobe akým spisovatelia a fantastici uchopujú otázku technovied.
Účastníci: Philippe Borrel, režisér, Alain Damasio, spisovateľ, Maylis de Kerangal, spisovateľka,
a Flore Vasseur, spisovateľka.
4) Alterita v skúške technovied
Frédéric Rognon, filozof a teológ
Nathalie Sarthou-Lajus, šéfredaktora revue Études
Mare –Jo Thiel, morálny teológ, lekárka,
vedie Marc-Olivier Padis, šéfredaktor revue Esprit
S genetikou, klonovanie identity nie je tak vzdialený sen. Ale s internetom môžeme tiež vstúpiť do kontaktu s niekým najvzdialenejším, najodlišnejším. Nové technológie nás vedú k popretiu alterity alebo, naopak, k jej podpore ?

Poznávacie cesty
Umožnenie návštevy sveta technovied, poznávanie podniky a laboratória moderných technológií. Odbory ktoré boli voliteľné:
Priemysel, Obchod, Formácia, Doprava, Sociálne vzťahy, Zdravie, Základný výskum, Inovatívne ekosystémy, Umenie výpočtovej techniky, Energetické prenosy, Duchovnosť (Dominikáni na sieti), Kreatívna ekonómia.
Po návrate z cesty účastníci sa každý vyslovoval o pocitoch – dojmoch z toho čo videl, podal pozitívnu kritiku a to čo ho najviac oslovilo – čo sa dokumentovalo a robil celkový záver.
Debaty s vybranými osobnosťami
37 vybraných osobností vedú debatu s účastníkmi SSF na vybrané témy. K dispozícii bol životopis vedúcich debát.
5 Tém pracovných skupín a debát:
1. Výmeny zajtra: výmena dobier priemyselnej revolúcie ustúpilo výmene služieb. Teraz čelíme novej revolúcii ktorá uprednostní zhodnotenie a výmenu schopnosti („capabilities“) ? Ako povzbudiť nové formy vzájomnosti ?
Alain Caillé, profesor sociológie
Patrik Cohendet, profesor Montreál, špecialista na kreatívnu ekonómiu
Pascal Percq, ATD Quart-Monde
Jacques Lecomte, psychológ
2. Podnikať zajtra: podnikatelia sú znepokojení technologickým zrýchlením. Z jednej strany správcovia kapitálov, nútení násobením technických možností(techniky, zemepisu, mobilizácie kapitálov …) Ale z druhej, podniky sú stále viac vedené k horizontálnemu a nie vertikálnemu spôsobu. Kto má ešte moc ?
Geneviére Férone, špecialista na trvalý rozvoj,
Marc Roquette, riaditeľ Roquette fréres,
Philippe Vasseur, prezident CCI Nord
3. Riadiť zajtra: čas reprezentatívnej demokracie nie je čas Internetu. Ako štrukturovať zosúladené politické návrhy v komplexnom svete v kontexte bezprostrednosti a vymazávania hraníc. Demokratické spoločnosti sa vyvíjajú ku účastnému spôsobu ktorý je omnoho viac výrazný ktorý aktivizuje pôsobenia inštitúcií a ich legitimity ?
Nicolas Colin, funkcionár a profesor univerzity
4. Odovzdávať – prenášať zajtra: odovzdávať poznatky a poznanie. Ale aké je využívanie tohto poznania a jeho dostupnosti? Ako prispieva k formácii kritického ducha? Nakoniec rýchlosť premeny spoločnosti dovoľuje prenášať spoločné uvedomenie (savoir-etre).
5. Spolužitie zajtra: ako žiť, rodiť sa a zomierať zajtra? Aký vzťah budeme mať k životu a k telám? Vývoj lekárskych techník môže nás viesť k uvedomeniu si výkonnejšej ľudskosti. Ale za akú cenu, ľudskú a finančnú? aké miesto pre ošetrovanie, pre „care“ a pre prevenciu ?
Ing. Ivan Vojtaššák, Csc.